Bel Fuse Inc. SQ48T10050-NBB0
SQ48T10050-NBB0 picture photo
Mfg. Part Number
SQ48T10050-NBB0
Brief Description
CONV DC-DC 48V IN 5V OUT 50W
Datasheet Download
SQ48T10050-NBB0.pdf
Availability of SQ48T10050-NBB0
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SQ48T10050-NBB0 Order Process
Ship out your order
Specifications of SQ48T10050-NBB0
Internal Part NumberEIS-SQ48T10050-NBB0
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package24
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesSQ48
PackagingTray
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module, 1/8 Brick
Size / Dimension2.30" L x 0.90" W x 0.34" H (58.4mm x 22.9mm x 8.6mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency-
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQ48T10050-NBB0
Related LinksSQ48T10, SQ48T10050-NBB0 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SQ48T10050-NBB0 Details Description
Related parts for SQ48T10050-NBB0
CONN HEADER R/A .100 20POS 15AU datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS .100" DL SMD RA datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 8A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES 26.4K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 8V 1A 8HTSOP-J datasheet.pdf
SERVO MOTOR datasheet.pdf
HD 38999 9C 9#23 SKT RECP datasheet.pdf
TV 6C 6#12 PIN J/N RECP datasheet.pdf
33UF 50V 5X11 datasheet.pdf