Bel Fuse Inc. SQ48T15012-NBB0G
SQ48T15012-NBB0G picture photo
Mfg. Part Number
SQ48T15012-NBB0G
Brief Description
DC/DC CONVERTER 1.2V 18W
Datasheet Download
SQ48T15012-NBB0G.pdf
Availability of SQ48T15012-NBB0G
QUANTITY
SQ48T15012-NBB0G Order Process
Ship out your order
Specifications of SQ48T15012-NBB0G
Internal Part NumberEIS-SQ48T15012-NBB0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesSemiQ™ SQ48
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 11.2V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series18W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module, 1/8 Brick
Size / Dimension2.30" L x 0.90" W x 0.34" H (58.4mm x 22.8mm x 8.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency82%
Power (Watts) - Max18W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQ48T15012-NBB0G
Related LinksSQ48T150, SQ48T15012-NBB0G Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SQ48T15012-NBB0G Details Description
Related parts for SQ48T15012-NBB0G
RELAY SSR SCR 35A 530V PNL MNT datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.75A TO220-3 datasheet.pdf
ISCP VID INSPCTN SYT W/BOOM STND datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 108BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
SWITCH ROTARY KEYLOCK datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 1A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf