Bel Fuse Inc. SQ48T15015-NBB0
SQ48T15015-NBB0 picture photo
Mfg. Part Number
SQ48T15015-NBB0
Brief Description
CONV DC-DC 48V IN 1.5V OUT 22.5W
Datasheet Download
SQ48T15015-NBB0.pdf
Availability of SQ48T15015-NBB0
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SQ48T15015-NBB0 Order Process
Ship out your order
Specifications of SQ48T15015-NBB0
Internal Part NumberEIS-SQ48T15015-NBB0
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesSQ48
PackagingTray
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 11.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series22W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module, 1/8 Brick
Size / Dimension2.30" L x 0.90" W x 0.34" H (58.4mm x 22.9mm x 8.6mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency-
Power (Watts) - Max22.5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQ48T15015-NBB0
Related LinksSQ48T15, SQ48T15015-NBB0 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SQ48T15015-NBB0 Details Description
Related parts for SQ48T15015-NBB0
MOSFET N-CH 60V 8A 8-SO datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 05POS STR datasheet.pdf
CONN ADAPT N PLUG TO BNC JACK datasheet.pdf
CONN RCPT 1.27MM 60POS GOLD PCB datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 220V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
RES 249K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 37POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 39POS PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V DO213AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .156" datasheet.pdf