AVX Corporation SQCA5A181JATWE
SQCA5A181JATWE picture photo
Mfg. Part Number
SQCA5A181JATWE
Brief Description
CAP CER 180PF 50V 0605
Datasheet Download
SQCA5A181JATWE.pdf
Availability of SQCA5A181JATWE
QUANTITY
SQCA5A181JATWE Order Process
Ship out your order
Specifications of SQCA5A181JATWE
Internal Part NumberEIS-SQCA5A181JATWE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package100
SeriesSQ
PackagingTray - Waffle
Capacitance180pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0605 (1613 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.57mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQCA5A181JATWE
Related LinksSQCA5A1, SQCA5A181JATWE Datasheet, AVX Corporation Distributor
SQCA5A181JATWE Details Description
Related parts for SQCA5A181JATWE
CONN EDGECARD 120POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 82PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 28 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.76K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RS RJ 45 8 POLE INTERFACE datasheet.pdf
42U RACK ENCLOSURE SERVER CAB datasheet.pdf
RES SMD 280 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 100V NPO 0805 datasheet.pdf