AVX Corporation SQCA5A561JATME
SQCA5A561JATME picture photo
Mfg. Part Number
SQCA5A561JATME
Brief Description
CAP CER 560PF 50V 0605
Datasheet Download
SQCA5A561JATME.pdf
Availability of SQCA5A561JATME
QUANTITY
SQCA5A561JATME Order Process
Ship out your order
Specifications of SQCA5A561JATME
Internal Part NumberEIS-SQCA5A561JATME
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance560pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0605 (1613 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.57mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQCA5A561JATME
Related LinksSQCA5A5, SQCA5A561JATME Datasheet, AVX Corporation Distributor
SQCA5A561JATME Details Description
Related parts for SQCA5A561JATME
SWITCH TOGGLE SPDT 2A 120V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TOOL DIE SET FOR MQS 1.2MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 3.01 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
BIG CHIP LED SGL BLUE 350LM datasheet.pdf
HEX STANDOFF M5 NYLON 67MM datasheet.pdf
FERRITE CORE E 347NH N87 datasheet.pdf
HEADER WIRE WRAP 2.54MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 66POS CABLE SKT datasheet.pdf