AVX Corporation SQCAEA0R4BAJME
SQCAEA0R4BAJME picture photo
Mfg. Part Number
SQCAEA0R4BAJME
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.40PF 150V 0605
Datasheet Download
SQCAEA0R4BAJME.pdf
Availability of SQCAEA0R4BAJME
QUANTITY
SQCAEA0R4BAJME Order Process
Ship out your order
Specifications of SQCAEA0R4BAJME
Internal Part NumberEIS-SQCAEA0R4BAJME
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.40pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated150V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0605 (1613 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.57mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQCAEA0R4BAJME
Related LinksSQCAEA0, SQCAEA0R4BAJME Datasheet, AVX Corporation Distributor
SQCAEA0R4BAJME Details Description
Related parts for SQCAEA0R4BAJME
CONN TERMINATOR PLUG SMB 50OHM datasheet.pdf
IC MUX/SW ANLG LV CMOS 16-SOIC datasheet.pdf
IC SWTCH REG CCFL DAC PROG16SOIC datasheet.pdf
JACK EXT. W/SOCKET INSERT-10 CON datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD8264 VGA datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 800V 1A TO92-3 datasheet.pdf
RES 150M OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf