AVX Corporation SQCAEA1R2BAJME
SQCAEA1R2BAJME picture photo
Mfg. Part Number
SQCAEA1R2BAJME
Brief Description
CAP CER 1.2PF 150V 0605
Datasheet Download
SQCAEA1R2BAJME.pdf
Availability of SQCAEA1R2BAJME
QUANTITY
SQCAEA1R2BAJME Order Process
Ship out your order
Specifications of SQCAEA1R2BAJME
Internal Part NumberEIS-SQCAEA1R2BAJME
Standard Package2,000
SeriesSQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.2pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated150V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0605 (1613 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.57mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQCAEA1R2BAJME
Related LinksSQCAEA1, SQCAEA1R2BAJME Datasheet, AVX Corporation Distributor
SQCAEA1R2BAJME Details Description
Related parts for SQCAEA1R2BAJME
INDUCTOR/XFRMR 6.8UH MULTIWIND datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS DUAL .05" T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
TRIMMER 500K OHM 0.25W TH datasheet.pdf
RES SMD 825K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
RES 2.15K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 750K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf