AVX Corporation SQCAEA390FAJWE
SQCAEA390FAJWE picture photo
Mfg. Part Number
SQCAEA390FAJWE
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 39PF 150V 0605
Datasheet Download
SQCAEA390FAJWE.pdf
Availability of SQCAEA390FAJWE
QUANTITY
SQCAEA390FAJWE Order Process
Ship out your order
Specifications of SQCAEA390FAJWE
Internal Part NumberEIS-SQCAEA390FAJWE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSQ
PackagingTray - Waffle
Capacitance39pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated150V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0605 (1613 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.57mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQCAEA390FAJWE
Related LinksSQCAEA3, SQCAEA390FAJWE Datasheet, AVX Corporation Distributor
SQCAEA390FAJWE Details Description
Related parts for SQCAEA390FAJWE
RES 70 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 29A D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 datasheet.pdf
IC NOR R/S LATCH 3ST QUAD 16SOIC datasheet.pdf
CHOKE COMPENSATED 5.7MH 16A DUAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 21POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf