AVX Corporation SQCAEA750GAJME\500
SQCAEA750GAJME\500 picture photo
Mfg. Part Number
SQCAEA750GAJME\500
Brief Description
CAP CER 75PF 150V 0605
Datasheet Download
SQCAEA750GAJME\500.pdf
Availability of SQCAEA750GAJME\500
QUANTITY
SQCAEA750GAJME\500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SQCAEA750GAJME\500
Internal Part NumberEIS-SQCAEA750GAJME\500
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Standard Package500
SeriesSQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance75pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated150V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0605 (1613 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.57mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQCAEA750GAJME\500
Related LinksSQCAEA750, SQCAEA750GAJME\500 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SQCAEA750GAJME\500 Details Description
Related parts for SQCAEA750GAJME\500
IC OPAMP ISOLATION 60KHZ 16CDIP datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 180K OHM 2008 datasheet.pdf
CAP CER 820PF 1.5KV X7R 1812 datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 810MA 100 MOHM datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10% 6.3V 2917 datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 7A DO201AD datasheet.pdf
508 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 0.8A IPAK datasheet.pdf