Vishay/Vitramon VJ0402D1R7BXAAJ
VJ0402D1R7BXAAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D1R7BXAAJ
Brief Description
CAP CER 1.7PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D1R7BXAAJ.pdf
Availability of VJ0402D1R7BXAAJ
QUANTITY
VJ0402D1R7BXAAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D1R7BXAAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0402D1R7BXAAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.7pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D1R7BXAAJ
Related LinksVJ0402D, VJ0402D1R7BXAAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D1R7BXAAJ Details Description
Related parts for VJ0402D1R7BXAAJ
DIODE SCHOTTKY 20V 2A DO214AA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET datasheet.pdf
TECH SUPPORT CW DSP 56800 32K datasheet.pdf
RES SMD 143K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 3.81MM datasheet.pdf
RES 66.6 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SURFACE LS BELT 25X48" A CRS datasheet.pdf
BCZ 3.81/10/180LR SN GN BX datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 550MA 1.49 OHM TH datasheet.pdf
FILTER datasheet.pdf
RES 6.2 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf