AVX Corporation SQCAEA750GAJME
SQCAEA750GAJME picture photo
Mfg. Part Number
SQCAEA750GAJME
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 75PF 150V 0605
Datasheet Download
SQCAEA750GAJME.pdf
Availability of SQCAEA750GAJME
QUANTITY
SQCAEA750GAJME Order Process
Ship out your order
Specifications of SQCAEA750GAJME
Internal Part NumberEIS-SQCAEA750GAJME
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance75pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated150V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0605 (1613 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.57mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQCAEA750GAJME
Related LinksSQCAEA7, SQCAEA750GAJME Datasheet, AVX Corporation Distributor
SQCAEA750GAJME Details Description
Related parts for SQCAEA750GAJME
IC MCU 32BIT ROMLESS 388BGA datasheet.pdf
CONN PNL ASSY BOTTOM ENTRY 10P datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CABLE 3POS M12 PLUG-WIRE 3M datasheet.pdf