AVX Corporation SQCAEM101FAJWE
SQCAEM101FAJWE picture photo
Mfg. Part Number
SQCAEM101FAJWE
Brief Description
CAP CER 100PF 150V 0605
Datasheet Download
SQCAEM101FAJWE.pdf
Availability of SQCAEM101FAJWE
QUANTITY
SQCAEM101FAJWE Order Process
Ship out your order
Specifications of SQCAEM101FAJWE
Internal Part NumberEIS-SQCAEM101FAJWE
Standard Package100
SeriesSQ
PackagingTray - Waffle
Capacitance100pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated150V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0605 (1613 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.57mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQCAEM101FAJWE
Related LinksSQCAEM1, SQCAEM101FAJWE Datasheet, AVX Corporation Distributor
SQCAEM101FAJWE Details Description
Related parts for SQCAEM101FAJWE
IC D-TYPE POS TRG DUAL 56SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
VOLTMETER 20VDC LED PANEL MOUNT datasheet.pdf
IC TEMP SWITCH PROGR OD SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V 10% BX 1805 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 10POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
FQ-M E-CAT CBL(M12/M12)AGL 10M datasheet.pdf
CABLE TIE TENSION datasheet.pdf
RES SMD 340 OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf
IC MPU OMAP-L1X 200MHZ 361NFBGA datasheet.pdf
CABLE CORE RIBBON/FLEX 13.60MM datasheet.pdf