AVX Corporation SQCAEM120GAJME\500
SQCAEM120GAJME\500 picture photo
Mfg. Part Number
SQCAEM120GAJME\500
Brief Description
CAP CER 12PF 150V 0605
Datasheet Download
SQCAEM120GAJME\500.pdf
Availability of SQCAEM120GAJME\500
QUANTITY
SQCAEM120GAJME\500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SQCAEM120GAJME\500
Internal Part NumberEIS-SQCAEM120GAJME\500
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package500
SeriesSQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance12pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated150V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0605 (1613 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.57mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQCAEM120GAJME\500
Related LinksSQCAEM120, SQCAEM120GAJME\500 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SQCAEM120GAJME\500 Details Description
Related parts for SQCAEM120GAJME\500
IC MUX/DEMUX 4X1 16QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN ADAPT BNC JACK TO UHF PLUG datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HEADER 68POS DUAL .100 STR datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 20W CM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP FILM 12NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 0.18UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf