AVX Corporation SQCAEM180JAJME
SQCAEM180JAJME picture photo
Mfg. Part Number
SQCAEM180JAJME
Brief Description
CAP CER 18PF 150V 0605
Datasheet Download
SQCAEM180JAJME.pdf
Availability of SQCAEM180JAJME
QUANTITY
SQCAEM180JAJME Order Process
Ship out your order
Specifications of SQCAEM180JAJME
Internal Part NumberEIS-SQCAEM180JAJME
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Standard Package2,000
SeriesSQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance18pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated150V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0605 (1613 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.57mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQCAEM180JAJME
Related LinksSQCAEM1, SQCAEM180JAJME Datasheet, AVX Corporation Distributor
SQCAEM180JAJME Details Description
Related parts for SQCAEM180JAJME
IDC CABLE - CKR10G/AE10G/CKR10G datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS MINI-U MATE-N-L datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 200MA 1.2 OHM SMD datasheet.pdf
RES 1.8 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RING TONG 20AWG #1/4 PIDG datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10V 10% 2312 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RES 768 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY DL TIN 52POS datasheet.pdf
CUT&POLISH UNITIZED WHEEL 7A CRS datasheet.pdf