AVX Corporation SQCAEM180JATWE
SQCAEM180JATWE picture photo
Mfg. Part Number
SQCAEM180JATWE
Brief Description
CAP CER 18PF 150V 0605
Datasheet Download
SQCAEM180JATWE.pdf
Availability of SQCAEM180JATWE
QUANTITY
SQCAEM180JATWE Order Process
Ship out your order
Specifications of SQCAEM180JATWE
Internal Part NumberEIS-SQCAEM180JATWE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package100
SeriesSQ
PackagingTray - Waffle
Capacitance18pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated150V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0605 (1613 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.57mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQCAEM180JATWE
Related LinksSQCAEM1, SQCAEM180JATWE Datasheet, AVX Corporation Distributor
SQCAEM180JATWE Details Description
Related parts for SQCAEM180JATWE
DIODE ZENER 6.2V 500MW SOD123 datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 29.2VC SMB datasheet.pdf
IC POT DGTL DL 50K 256P 14TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 6.34K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 16V 10% 1210 datasheet.pdf
BALANCER ASSY 6-9LB 6.6' datasheet.pdf
CONTACT SKT CRMP 0.35-0.75MM TIN datasheet.pdf
TVS DIODE 66.4VWM 118VC DO214AB datasheet.pdf
FILTER EMI 470PF RADIAL datasheet.pdf
HEAVYCON HOUSING/ACCESSORY datasheet.pdf
TRANSF 600 CT OHM 0MA DC TEL datasheet.pdf