AVX Corporation SQCAEM2R7CAJME
SQCAEM2R7CAJME picture photo
Mfg. Part Number
SQCAEM2R7CAJME
Brief Description
CAP CER 2.7PF 150V 0605
Datasheet Download
SQCAEM2R7CAJME.pdf
Availability of SQCAEM2R7CAJME
QUANTITY
SQCAEM2R7CAJME Order Process
Ship out your order
Specifications of SQCAEM2R7CAJME
Internal Part NumberEIS-SQCAEM2R7CAJME
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
SeriesSQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.7pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated150V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0605 (1613 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.57mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQCAEM2R7CAJME
Related LinksSQCAEM2, SQCAEM2R7CAJME Datasheet, AVX Corporation Distributor
SQCAEM2R7CAJME Details Description
Related parts for SQCAEM2R7CAJME
CONN HEADER 20POS 2MM STR DL SMD datasheet.pdf
RES SMD 88.7K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC INTERFACE SMART CARD 28-SOIC datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS BK 4KW 230V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
RES 191K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 670V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 152 TYPE A 40POS datasheet.pdf
CONN MOD JACK 4P4C R/A UNSHLD datasheet.pdf
CAP POLYMER 150UF 20% 4V T/H datasheet.pdf