AVX Corporation SQCAEM300JATME
SQCAEM300JATME picture photo
Mfg. Part Number
SQCAEM300JATME
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 30PF 150V 0605
Datasheet Download
SQCAEM300JATME.pdf
Availability of SQCAEM300JATME
QUANTITY
SQCAEM300JATME Order Process
Ship out your order
Specifications of SQCAEM300JATME
Internal Part NumberEIS-SQCAEM300JATME
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance30pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated150V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0605 (1613 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.57mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQCAEM300JATME
Related LinksSQCAEM3, SQCAEM300JATME Datasheet, AVX Corporation Distributor
SQCAEM300JATME Details Description
Related parts for SQCAEM300JATME
DIODE ZENER ARRAY 10V SOT363 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 450V SCREW datasheet.pdf
TVS DIODE 75VWM 134VC P600 datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 12SKT SLD CUP datasheet.pdf
RES 50K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG INSERT SHELL CBLE RA datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf
TVS DIODES 3.3VWM 2XDFN datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 17E M25 datasheet.pdf
CAP FILM 1800PF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf