AVX Corporation SQCAEM390JAJME
SQCAEM390JAJME picture photo
Mfg. Part Number
SQCAEM390JAJME
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 39PF 150V 0605
Datasheet Download
SQCAEM390JAJME.pdf
Availability of SQCAEM390JAJME
QUANTITY
SQCAEM390JAJME Order Process
Ship out your order
Specifications of SQCAEM390JAJME
Internal Part NumberEIS-SQCAEM390JAJME
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance39pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated150V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0605 (1613 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.57mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQCAEM390JAJME
Related LinksSQCAEM3, SQCAEM390JAJME Datasheet, AVX Corporation Distributor
SQCAEM390JAJME Details Description
Related parts for SQCAEM390JAJME
MOSFET N-CH 600V 6.8A TO-247AC datasheet.pdf
IC VID VOLTAGE PROGRAMMER 10MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V X7R 2-DIP datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 30ppm 16pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 13.3 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
VOLTAGE RELAY datasheet.pdf
CAP CER 39PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 27PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf