AVX Corporation SQCAEM470FAJME
SQCAEM470FAJME picture photo
Mfg. Part Number
SQCAEM470FAJME
Brief Description
CAP CER 47PF 150V 0605
Datasheet Download
SQCAEM470FAJME.pdf
Availability of SQCAEM470FAJME
QUANTITY
SQCAEM470FAJME Order Process
Ship out your order
Specifications of SQCAEM470FAJME
Internal Part NumberEIS-SQCAEM470FAJME
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated150V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0605 (1613 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.57mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQCAEM470FAJME
Related LinksSQCAEM4, SQCAEM470FAJME Datasheet, AVX Corporation Distributor
SQCAEM470FAJME Details Description
Related parts for SQCAEM470FAJME
IC OPAMP BUFFER 1.75GHZ 8SOIC datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
THYRISTOR DSC 200V 250A TO200AB datasheet.pdf
BOX S STEEL NATURAL 24"L X 16"W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
RES 59 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 7.32K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC LINEAR FAN DRIVER 8ESOP datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 500MA 500 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 7.5 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf