AVX Corporation SQCAEM8R2CATWE
SQCAEM8R2CATWE picture photo
Mfg. Part Number
SQCAEM8R2CATWE
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 8.2PF 150V 0605
Datasheet Download
SQCAEM8R2CATWE.pdf
Availability of SQCAEM8R2CATWE
QUANTITY
SQCAEM8R2CATWE Order Process
Ship out your order
Specifications of SQCAEM8R2CATWE
Internal Part NumberEIS-SQCAEM8R2CATWE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSQ
PackagingTray - Waffle
Capacitance8.2pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated150V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0605 (1613 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.57mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQCAEM8R2CATWE
Related LinksSQCAEM8, SQCAEM8R2CATWE Datasheet, AVX Corporation Distributor
SQCAEM8R2CATWE Details Description
Related parts for SQCAEM8R2CATWE
IC 8 BIT 45.5 KSPS ADC S/O 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 7.32 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 200PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 5MHZ 8SOP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12.7MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS JAM NUT PIN datasheet.pdf