AVX Corporation SQCB2M221GAJWE
SQCB2M221GAJWE picture photo
Mfg. Part Number
SQCB2M221GAJWE
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 220PF 200V 1111
Datasheet Download
SQCB2M221GAJWE.pdf
Availability of SQCB2M221GAJWE
QUANTITY
SQCB2M221GAJWE Order Process
Ship out your order
Specifications of SQCB2M221GAJWE
Internal Part NumberEIS-SQCB2M221GAJWE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package80
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSQ
PackagingTray - Waffle
Capacitance220pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQCB2M221GAJWE
Related LinksSQCB2M2, SQCB2M221GAJWE Datasheet, AVX Corporation Distributor
SQCB2M221GAJWE Details Description
Related parts for SQCB2M221GAJWE
REGULATR 1.3-3.5V 20A 3.3VIN HRZ datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC RCVR ASK/FSK LP 32-TQFN datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 200MHZ 100TQFP datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 1% 1/20W 0502 datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 51K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 30V 0.4A/0.2A US6 datasheet.pdf
TV 143C 48#20 8#16 PIN PLUG datasheet.pdf
26500 8C 8#12 PIN PLUG datasheet.pdf
FILTER EMI 22PF 100V RADIAL datasheet.pdf