AVX Corporation SQCB7A100JA1ME
SQCB7A100JA1ME picture photo
Mfg. Part Number
SQCB7A100JA1ME
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10PF 500V 1111
Datasheet Download
SQCB7A100JA1ME.pdf
Availability of SQCB7A100JA1ME
QUANTITY
SQCB7A100JA1ME Order Process
Ship out your order
Specifications of SQCB7A100JA1ME
Internal Part NumberEIS-SQCB7A100JA1ME
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQCB7A100JA1ME
Related LinksSQCB7A1, SQCB7A100JA1ME Datasheet, AVX Corporation Distributor
SQCB7A100JA1ME Details Description
Related parts for SQCB7A100JA1ME
CONN EDGECARD 44POS .125 SQ WW datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 1% 0.3W 0102 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP3T datasheet.pdf
BERGSTRIP datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/20W 0402 datasheet.pdf