AVX Corporation SQCB7A3R3BAJME
SQCB7A3R3BAJME picture photo
Mfg. Part Number
SQCB7A3R3BAJME
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3.3PF 500V 1111
Datasheet Download
SQCB7A3R3BAJME.pdf
Availability of SQCB7A3R3BAJME
QUANTITY
SQCB7A3R3BAJME Order Process
Ship out your order
Specifications of SQCB7A3R3BAJME
Internal Part NumberEIS-SQCB7A3R3BAJME
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQCB7A3R3BAJME
Related LinksSQCB7A3, SQCB7A3R3BAJME Datasheet, AVX Corporation Distributor
SQCB7A3R3BAJME Details Description
Related parts for SQCB7A3R3BAJME
IDC CABLE - MSC60A/MC60F/MSC60A datasheet.pdf
TRIAC ALTERNISTOR 200V 12A TO220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 665K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC SRAM 32KBIT 20NS 64TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
SPLICE BUTT 22-16AWG SOLIS datasheet.pdf
IC REG BST 3.3V 1.5A SYNC SOT23 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf