AVX Corporation SQCB7M0R4BAJWE
SQCB7M0R4BAJWE picture photo
Mfg. Part Number
SQCB7M0R4BAJWE
Brief Description
CAP CER 0.40PF 500V 1111
Datasheet Download
SQCB7M0R4BAJWE.pdf
Availability of SQCB7M0R4BAJWE
QUANTITY
SQCB7M0R4BAJWE Order Process
Ship out your order
Specifications of SQCB7M0R4BAJWE
Internal Part NumberEIS-SQCB7M0R4BAJWE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package80
SeriesSQ
PackagingTray - Waffle
Capacitance0.40pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQCB7M0R4BAJWE
Related LinksSQCB7M0, SQCB7M0R4BAJWE Datasheet, AVX Corporation Distributor
SQCB7M0R4BAJWE Details Description
Related parts for SQCB7M0R4BAJWE
IC BCD-TO-DEC DECODER/DVR 16SO datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RND SPACER 0.091" NYLON 22.61MM datasheet.pdf
RES 167 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS 5.08MM datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 3POS datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.4K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf