AVX Corporation SQCB7M0R4BAJWE
SQCB7M0R4BAJWE picture photo
Mfg. Part Number
SQCB7M0R4BAJWE
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.40PF 500V 1111
Datasheet Download
SQCB7M0R4BAJWE.pdf
Availability of SQCB7M0R4BAJWE
QUANTITY
SQCB7M0R4BAJWE Order Process
Ship out your order
Specifications of SQCB7M0R4BAJWE
Internal Part NumberEIS-SQCB7M0R4BAJWE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package80
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSQ
PackagingTray - Waffle
Capacitance0.40pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQCB7M0R4BAJWE
Related LinksSQCB7M0, SQCB7M0R4BAJWE Datasheet, AVX Corporation Distributor
SQCB7M0R4BAJWE Details Description
Related parts for SQCB7M0R4BAJWE
DTAD / CID EVALUATION KIT datasheet.pdf
IC REG LDO 1.3V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
OSC XO 3.6864MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 375MW SOD123F datasheet.pdf
RES 10 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 13NH 250MA 1.1 OHM SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC LED Driver AC DC Offline Switcher 9A (Switch) eSIP-7C datasheet.pdf
RES SMD 392 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MMIC AMP 17-26GHZ DIE datasheet.pdf
SW MINI SPST-NO PIN PLNGR 250V datasheet.pdf