AVX Corporation SQCB7M100JAJWE
SQCB7M100JAJWE picture photo
Mfg. Part Number
SQCB7M100JAJWE
Brief Description
CAP CER 10PF 500V 1111
Datasheet Download
SQCB7M100JAJWE.pdf
Availability of SQCB7M100JAJWE
QUANTITY
SQCB7M100JAJWE Order Process
Ship out your order
Specifications of SQCB7M100JAJWE
Internal Part NumberEIS-SQCB7M100JAJWE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package80
SeriesSQ
PackagingTray - Waffle
Capacitance10pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQCB7M100JAJWE
Related LinksSQCB7M1, SQCB7M100JAJWE Datasheet, AVX Corporation Distributor
SQCB7M100JAJWE Details Description
Related parts for SQCB7M100JAJWE
CONN HEADER 10PS STR SHORT LATCH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
RES SMD 82K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
LIGHT STRIP HP 12LED COOL WHITE datasheet.pdf
ENCODER REFL OPT 2CH 180LPI 5V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.652" (16.56mm) datasheet.pdf
LIMIT SW ROLLER LEVER WIRED datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 250MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20V 10% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
SPACER TUBULAR GEN PURP 0.039" datasheet.pdf