AVX Corporation SQCB7M101JA1ME
SQCB7M101JA1ME picture photo
Mfg. Part Number
SQCB7M101JA1ME
Brief Description
CAP CER 100PF 500V 1111
Datasheet Download
SQCB7M101JA1ME.pdf
Availability of SQCB7M101JA1ME
QUANTITY
SQCB7M101JA1ME Order Process
Ship out your order
Specifications of SQCB7M101JA1ME
Internal Part NumberEIS-SQCB7M101JA1ME
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
SeriesSQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQCB7M101JA1ME
Related LinksSQCB7M1, SQCB7M101JA1ME Datasheet, AVX Corporation Distributor
SQCB7M101JA1ME Details Description
Related parts for SQCB7M101JA1ME
RES 620 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 12AWG RED 50' datasheet.pdf
OSC XO 15.625MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 4V 20% 1507 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 24MHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 24AWG YELLOW 1000' datasheet.pdf
IDC SOCKET 2.54MM 12 CONTACTS datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf