AVX Corporation SQCB7M101JAJME
SQCB7M101JAJME picture photo
Mfg. Part Number
SQCB7M101JAJME
Brief Description
CAP CER 100PF 500V 1111
Datasheet Download
SQCB7M101JAJME.pdf
Availability of SQCB7M101JAJME
QUANTITY
SQCB7M101JAJME Order Process
Ship out your order
Specifications of SQCB7M101JAJME
Internal Part NumberEIS-SQCB7M101JAJME
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Featured ProductMicrowave Multi-Layer Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesSQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)