AVX Corporation SQCB7M101MAT1A
SQCB7M101MAT1A picture photo
Mfg. Part Number
SQCB7M101MAT1A
Brief Description
CAP CER 100PF 500V 1111
Datasheet Download
SQCB7M101MAT1A.pdf
Availability of SQCB7M101MAT1A
QUANTITY
SQCB7M101MAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of SQCB7M101MAT1A
Internal Part NumberEIS-SQCB7M101MAT1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
SeriesSQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQCB7M101MAT1A
Related LinksSQCB7M1, SQCB7M101MAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
SQCB7M101MAT1A Details Description
Related parts for SQCB7M101MAT1A
RES 7.5K OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 22.6 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CABLE FIBER OPTIC DUPLEX 20' datasheet.pdf
HDR STR DR .100 DP datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 75CRI 2SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 55POS STRGHT PIN datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 12V 4.2A datasheet.pdf