AVX Corporation SQCB7M2R0BAJME
SQCB7M2R0BAJME picture photo
Mfg. Part Number
SQCB7M2R0BAJME
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2PF 500V 1111
Datasheet Download
SQCB7M2R0BAJME.pdf
Availability of SQCB7M2R0BAJME
QUANTITY
SQCB7M2R0BAJME Order Process
Ship out your order
Specifications of SQCB7M2R0BAJME
Internal Part NumberEIS-SQCB7M2R0BAJME
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Featured ProductMicrowave Multi-Layer Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQCB7M2R0BAJME
Related LinksSQCB7M2, SQCB7M2R0BAJME Datasheet, AVX Corporation Distributor
SQCB7M2R0BAJME Details Description
Related parts for SQCB7M2R0BAJME
IC SUPERVISOR CPU 16K EE 8-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 8A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN HEADR 36POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
RES SMD 115 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 32V 320W datasheet.pdf
UMMYQ-0750-1500-A datasheet.pdf
THERMISTOR NTC datasheet.pdf
LED IND GREEN 24V datasheet.pdf