Sullins Connector Solutions RBC18DEYS
RBC18DEYS picture photo
Mfg. Part Number
RBC18DEYS
Brief Description
CONN EDGECARD .100" 18POS THRUHL
Datasheet Download
RBC18DEYS.pdf
Availability of RBC18DEYS
QUANTITY
RBC18DEYS Order Process
Ship out your order
Specifications of RBC18DEYS
Internal Part NumberEIS-RBC18DEYS
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row18
Number of Positions36
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBC18DEYS
Related LinksRBC1, RBC18DEYS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RBC18DEYS Details Description
Related parts for RBC18DEYS
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
IC TXRX BIDIR LV BUSHOLD 20TSSOP datasheet.pdf
RES 820 OHM 10W 5% RADIAL datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 122A 1400V FO-A datasheet.pdf
SOLDER SHIELD TERM 26 AWG LEAD datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 300A AC/DC datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 3.32K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
TV 2#12(COAX) 2#8(QUAD) PIN RE datasheet.pdf
IC RE BOOST ADJ 6.5A SYNC 9WQFN datasheet.pdf