KEMET C0603C123K1RALTU
C0603C123K1RALTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C123K1RALTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.012UF 100V X7R 0603
Datasheet Download
C0603C123K1RALTU.pdf
Availability of C0603C123K1RALTU
QUANTITY
C0603C123K1RALTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C123K1RALTU
Internal Part NumberEIS-C0603C123K1RALTU
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.012µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C123K1RALTU
Related LinksC0603C12, C0603C123K1RALTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C123K1RALTU Details Description
Related parts for C0603C123K1RALTU
SWITCH 9 POS DIP GULL SEALED SMD datasheet.pdf
CONN PIN HOUSING 2POS BLACK datasheet.pdf
RES SMD 523 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR PRES 100PSI GAUG 5V SMT datasheet.pdf
CONN HEADER BP 150POS 10COL GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
CAP POLYMER 680UF 20% 6.3V T/H datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf