AVX Corporation SQCB7M2R2BAJWE
SQCB7M2R2BAJWE picture photo
Mfg. Part Number
SQCB7M2R2BAJWE
Brief Description
CAP CER 2.2PF 500V 1111
Datasheet Download
SQCB7M2R2BAJWE.pdf
Availability of SQCB7M2R2BAJWE
QUANTITY
SQCB7M2R2BAJWE Order Process
Ship out your order
Specifications of SQCB7M2R2BAJWE
Internal Part NumberEIS-SQCB7M2R2BAJWE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package80
SeriesSQ
PackagingTray - Waffle
Capacitance2.2pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQCB7M2R2BAJWE
Related LinksSQCB7M2, SQCB7M2R2BAJWE Datasheet, AVX Corporation Distributor
SQCB7M2R2BAJWE Details Description
Related parts for SQCB7M2R2BAJWE
IC DAC 14BIT 300MSPS 48-LQFP datasheet.pdf
CONN HEADER 36PS .100 SINGLE SMD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY DETECT SS SOT-323 datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 4 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 102 TYPEA 36POS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS PIN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RJ45 STACKED LED 8 PORT datasheet.pdf
CAP TRIM 90-340PF 175V THRU HOLE datasheet.pdf
7100UF 40V 35X54 85C ST datasheet.pdf