AVX Corporation SQCB7M3R3BAT1A
SQCB7M3R3BAT1A picture photo
Mfg. Part Number
SQCB7M3R3BAT1A
Brief Description
CAP CER 3.3PF 500V 1111
Datasheet Download
SQCB7M3R3BAT1A.pdf
Availability of SQCB7M3R3BAT1A
QUANTITY
SQCB7M3R3BAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of SQCB7M3R3BAT1A
Internal Part NumberEIS-SQCB7M3R3BAT1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQCB7M3R3BAT1A
Related LinksSQCB7M3, SQCB7M3R3BAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
SQCB7M3R3BAT1A Details Description
Related parts for SQCB7M3R3BAT1A
RES SMD 10K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CC2430ZF128RTCG3 datasheet.pdf
IC CLOCK MULT ZD STD DRV 16-SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 8.55VWM 14.5VC SMC datasheet.pdf
CAP CER 8.1PF 25V S2H 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf