AVX Corporation SQCB7M5R6BAJME
SQCB7M5R6BAJME picture photo
Mfg. Part Number
SQCB7M5R6BAJME
Brief Description
CAP CER 5.6PF 500V 1111
Datasheet Download
SQCB7M5R6BAJME.pdf
Availability of SQCB7M5R6BAJME
QUANTITY
SQCB7M5R6BAJME Order Process
Ship out your order
Specifications of SQCB7M5R6BAJME
Internal Part NumberEIS-SQCB7M5R6BAJME
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.6pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQCB7M5R6BAJME
Related LinksSQCB7M5, SQCB7M5R6BAJME Datasheet, AVX Corporation Distributor
SQCB7M5R6BAJME Details Description
Related parts for SQCB7M5R6BAJME
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 5.6 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
THERMAL PAD 20X10X2MM datasheet.pdf
RES 118K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 216PO datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 3.3NF 5% 2000VDC datasheet.pdf