AVX Corporation SQCB7M5R6CAJME\500
SQCB7M5R6CAJME\500 picture photo
Mfg. Part Number
SQCB7M5R6CAJME\500
Brief Description
CAP CER 5.6PF 500V 1111
Datasheet Download
SQCB7M5R6CAJME\500.pdf
Availability of SQCB7M5R6CAJME\500
QUANTITY
SQCB7M5R6CAJME\500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SQCB7M5R6CAJME\500
Internal Part NumberEIS-SQCB7M5R6CAJME\500
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.6pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQCB7M5R6CAJME\500
Related LinksSQCB7M5R6, SQCB7M5R6CAJME\500 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SQCB7M5R6CAJME\500 Details Description
Related parts for SQCB7M5R6CAJME\500
POLYSWITCH RGE SERIES 7.0A HOLD datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 410MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
IC XDCP DUAL 32TAP 50K 14-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 97.6 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC DAC 12BIT I2C QUAD 10-MSOP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 12A 24V datasheet.pdf
IC FLASH 1MBIT 70NS 32PLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP TANT 1.2UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE W/PINS datasheet.pdf