AVX Corporation SQCB7M6R2CAJWE
SQCB7M6R2CAJWE picture photo
Mfg. Part Number
SQCB7M6R2CAJWE
Brief Description
CAP CER 6.2PF 500V 1111
Datasheet Download
SQCB7M6R2CAJWE.pdf
Availability of SQCB7M6R2CAJWE
QUANTITY
SQCB7M6R2CAJWE Order Process
Ship out your order
Specifications of SQCB7M6R2CAJWE
Internal Part NumberEIS-SQCB7M6R2CAJWE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package80
SeriesSQ
PackagingTray - Waffle
Capacitance6.2pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQCB7M6R2CAJWE
Related LinksSQCB7M6, SQCB7M6R2CAJWE Datasheet, AVX Corporation Distributor
SQCB7M6R2CAJWE Details Description
Related parts for SQCB7M6R2CAJWE
AC/DC CONVERTER +/-12V 110W datasheet.pdf
RES SMD 113K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 48POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
DIN RAIL HOLDER datasheet.pdf
RES 11.5K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
MSP430 LAUNCHPAD ADD-ON BOARD datasheet.pdf
RES SMD 50 OHM 0.05% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.8A SOT223 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 7POS PIN datasheet.pdf
4700UF 50V 25X40MM 105C 5000H datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A SMA datasheet.pdf