NKK Switches YB26WSKW01-5D24-JB
YB26WSKW01-5D24-JB picture photo
Mfg. Part Number
YB26WSKW01-5D24-JB
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V
Datasheet Download
YB26WSKW01-5D24-JB.pdf
Availability of YB26WSKW01-5D24-JB
QUANTITY
YB26WSKW01-5D24-JB Order Process
Ship out your order
Specifications of YB26WSKW01-5D24-JB
Internal Part NumberEIS-YB26WSKW01-5D24-JB
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelYB26WSKW01-5D24-JB
Switch FunctionOn-On
Current Rating3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapClear (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Amber
Illumination Voltage (Nominal)24 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life200,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YB26WSKW01-5D24-JB
Related LinksYB26WSKW0, YB26WSKW01-5D24-JB Datasheet, NKK Switches Distributor
YB26WSKW01-5D24-JB Details Description
Related parts for YB26WSKW01-5D24-JB
IC REG LDO 1.8V 1A DDPAK datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST 10A 125V datasheet.pdf
CONN HEADER 38PS .100 DL R/A TIN datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 66POS 2MM SMD datasheet.pdf
IC FPGA 328 I/O 575MBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 85-257V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf