AVX Corporation SQCB7M6R8BAJWE
SQCB7M6R8BAJWE picture photo
Mfg. Part Number
SQCB7M6R8BAJWE
Brief Description
CAP CER 6.8PF 500V 1111
Datasheet Download
SQCB7M6R8BAJWE.pdf
Availability of SQCB7M6R8BAJWE
QUANTITY
SQCB7M6R8BAJWE Order Process
Ship out your order
Specifications of SQCB7M6R8BAJWE
Internal Part NumberEIS-SQCB7M6R8BAJWE
Standard Package80
SeriesSQ
PackagingTray - Waffle
Capacitance6.8pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQCB7M6R8BAJWE
Related LinksSQCB7M6, SQCB7M6R8BAJWE Datasheet, AVX Corporation Distributor
SQCB7M6R8BAJWE Details Description
Related parts for SQCB7M6R8BAJWE
FUSE GLASS 250MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.7V 200MW SOD323 datasheet.pdf
RES SMD 133K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
SENS PROX M30 15MM NPN-NO SHILD datasheet.pdf
RES SMD 15.8K OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 ESD 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 500 OHM 0.01% 0.4W 2512 datasheet.pdf