AVX Corporation SQCB7M750FAJME
SQCB7M750FAJME picture photo
Mfg. Part Number
SQCB7M750FAJME
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 75PF 500V 1111
Datasheet Download
SQCB7M750FAJME.pdf
Availability of SQCB7M750FAJME
QUANTITY
SQCB7M750FAJME Order Process
Ship out your order
Specifications of SQCB7M750FAJME
Internal Part NumberEIS-SQCB7M750FAJME
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance75pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQCB7M750FAJME
Related LinksSQCB7M7, SQCB7M750FAJME Datasheet, AVX Corporation Distributor
SQCB7M750FAJME Details Description
Related parts for SQCB7M750FAJME
CONN IC DIP SOCKET 20POS TINLEAD datasheet.pdf
DIP CABLE - HDP20S/AE20M/HDP20S datasheet.pdf
RES SMD 1.8M OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 255 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 24 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
RES 165 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 1UF 6.3V X5R 0201 datasheet.pdf
CONN COUPLER 30A 240V 17FT CABLE datasheet.pdf