AVX Corporation SQCB7M750FAJME
SQCB7M750FAJME picture photo
Mfg. Part Number
SQCB7M750FAJME
Brief Description
CAP CER 75PF 500V 1111
Datasheet Download
SQCB7M750FAJME.pdf
Availability of SQCB7M750FAJME
QUANTITY
SQCB7M750FAJME Order Process
Ship out your order
Specifications of SQCB7M750FAJME
Internal Part NumberEIS-SQCB7M750FAJME
Standard Package2,000
SeriesSQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance75pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQCB7M750FAJME
Related LinksSQCB7M7, SQCB7M750FAJME Datasheet, AVX Corporation Distributor
SQCB7M750FAJME Details Description
Related parts for SQCB7M750FAJME
BOARD EVAL EXPERIMENT KS8721BT datasheet.pdf
RES 2.0 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 WW datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.3W PC PIN datasheet.pdf
RES 3.32 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 5.1V 35.9A datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
IC OSC VCXO 496MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
DSUB 50 M PCB G50 NMB datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 600V 26AWG VLT datasheet.pdf