AVX Corporation SQCB7M8R2CAJME\500
SQCB7M8R2CAJME\500 picture photo
Mfg. Part Number
SQCB7M8R2CAJME\500
Brief Description
CAP CER 8.2PF 500V 1111
Datasheet Download
SQCB7M8R2CAJME\500.pdf
Availability of SQCB7M8R2CAJME\500
QUANTITY
SQCB7M8R2CAJME\500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SQCB7M8R2CAJME\500
Internal Part NumberEIS-SQCB7M8R2CAJME\500
Standard Package500
SeriesSQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8.2pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQCB7M8R2CAJME\500
Related LinksSQCB7M8R2, SQCB7M8R2CAJME\500 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SQCB7M8R2CAJME\500 Details Description
Related parts for SQCB7M8R2CAJME\500
SENSOR TEMP RATIOMETRIC SC70-5 datasheet.pdf
IC MPU LV 2.40V 20MS SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 332 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
POTTING COMPOUND CLR 2PART 375ML datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK 5MM 6POS PCB datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
DLM 96C SHIELDED RECPT datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 125V 15 OHM 120C datasheet.pdf
RES SMD 392 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf