AVX Corporation SQCB9M111JAJME\500
SQCB9M111JAJME\500 picture photo
Mfg. Part Number
SQCB9M111JAJME\500
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 110PF 300V 1111
Datasheet Download
SQCB9M111JAJME\500.pdf
Availability of SQCB9M111JAJME\500
QUANTITY
SQCB9M111JAJME\500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SQCB9M111JAJME\500
Internal Part NumberEIS-SQCB9M111JAJME\500
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance110pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated300V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQCB9M111JAJME\500
Related LinksSQCB9M111, SQCB9M111JAJME\500 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SQCB9M111JAJME\500 Details Description
Related parts for SQCB9M111JAJME\500
IC REG CTRLR PWM 48-QFN datasheet.pdf
IC DSP FLOAT-POINT 141CPGA datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
IC VREF SERIES 1.8V SOT23-6 datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 600MA 370 MOHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
Connector Receptacle 21 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf