AVX Corporation SQCB9M111JAJME\500
SQCB9M111JAJME\500 picture photo
Mfg. Part Number
SQCB9M111JAJME\500
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 110PF 300V 1111
Datasheet Download
SQCB9M111JAJME\500.pdf
Availability of SQCB9M111JAJME\500
QUANTITY
SQCB9M111JAJME\500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SQCB9M111JAJME\500
Internal Part NumberEIS-SQCB9M111JAJME\500
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance110pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated300V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQCB9M111JAJME\500
Related LinksSQCB9M111, SQCB9M111JAJME\500 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SQCB9M111JAJME\500 Details Description
Related parts for SQCB9M111JAJME\500
CONN HEADER 70POS .050" STR PCB datasheet.pdf
RES 27K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SPLICE PG BUTT 26-22 datasheet.pdf
THERMOELECTRIC ASSY AIR-AIR 3.5A datasheet.pdf
5X4 MTE PIN SR RIBBED .100CL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES 1.69K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 46MA 21.5 OHM datasheet.pdf
CAP FILM 6.8NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf
FUSE 20AMP 690V AM SIZE 000 datasheet.pdf