AVX Corporation SQCSVA2R2BAT1A
SQCSVA2R2BAT1A picture photo
Mfg. Part Number
SQCSVA2R2BAT1A
Brief Description
CAP CER 2.2PF 250V 0603
Datasheet Download
SQCSVA2R2BAT1A.pdf
Availability of SQCSVA2R2BAT1A
QUANTITY
SQCSVA2R2BAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of SQCSVA2R2BAT1A
Internal Part NumberEIS-SQCSVA2R2BAT1A
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.030" (0.76mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQCSVA2R2BAT1A
Related LinksSQCSVA2, SQCSVA2R2BAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
SQCSVA2R2BAT1A Details Description
Related parts for SQCSVA2R2BAT1A
XFRMR LAMINATED 10VA THRU HOLE datasheet.pdf
CABLE D-SUB-AFU37B/AE37G/AFU37B datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IMPACT BP 6X16 GL SN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
RES 53.6K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 670V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONN COUPLER 30A 240V 10FT CABLE datasheet.pdf
Connector Socket 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf