AVX Corporation SQCSVA5R6CAT1A
SQCSVA5R6CAT1A picture photo
Mfg. Part Number
SQCSVA5R6CAT1A
Brief Description
CAP CER 5.6PF 250V 0603
Datasheet Download
SQCSVA5R6CAT1A.pdf
Availability of SQCSVA5R6CAT1A
QUANTITY
SQCSVA5R6CAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of SQCSVA5R6CAT1A
Internal Part NumberEIS-SQCSVA5R6CAT1A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.6pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.030" (0.76mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQCSVA5R6CAT1A
Related LinksSQCSVA5, SQCSVA5R6CAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
SQCSVA5R6CAT1A Details Description
Related parts for SQCSVA5R6CAT1A
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP CER 100PF 2KV Y5R RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 10V SNAP datasheet.pdf
RES 196K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 695MA 200 MOHM datasheet.pdf