AVX Corporation SQCSVA6R8CAT1A
SQCSVA6R8CAT1A picture photo
Mfg. Part Number
SQCSVA6R8CAT1A
Brief Description
CAP CER 6.8PF 250V 0603
Datasheet Download
SQCSVA6R8CAT1A.pdf
Availability of SQCSVA6R8CAT1A
QUANTITY
SQCSVA6R8CAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of SQCSVA6R8CAT1A
Internal Part NumberEIS-SQCSVA6R8CAT1A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.030" (0.76mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQCSVA6R8CAT1A
Related LinksSQCSVA6, SQCSVA6R8CAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
SQCSVA6R8CAT1A Details Description
Related parts for SQCSVA6R8CAT1A
RES ARRAY 9 RES 4.7K OHM 10SIP datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 2.7 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
Connector Receptacle Firewire (IEEE 1394) 6 Position Panel Mount, Screw Hole datasheet.pdf
CONN HEADER BP 84POS 6COL VERT datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CABLE CONN 3POLE datasheet.pdf
RES SMD 3.09K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf