Vishay/Siliconix SQD40N06-14L-GE3
SQD40N06-14L-GE3 picture photo
Mfg. Part Number
SQD40N06-14L-GE3
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 60V 40A TO-252
Datasheet Download
SQD40N06-14L-GE3.pdf
Availability of SQD40N06-14L-GE3
QUANTITY
SQD40N06-14L-GE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SQD40N06-14L-GE3
Internal Part NumberEIS-SQD40N06-14L-GE3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginSIL-044-2014-Rev-1 20/May/2014
Standard Package2,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesTrenchFET®
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C40A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs14 mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs51nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2105pF @ 25V
Power - Max75W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageTO-252AA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQD40N06-14L-GE3
Related LinksSQD40N06, SQD40N06-14L-GE3 Datasheet, Vishay/Siliconix Distributor
SQD40N06-14L-GE3 Details Description
Related parts for SQD40N06-14L-GE3
CAP CER 2200PF 50V NP0 AXIAL datasheet.pdf
IC HEX INVERTER 14SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CAP THIN FILM 0.6PF 50V 0805 datasheet.pdf
IC ASYNCH 8192X18 35NS 32PLCC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 15A 125V datasheet.pdf
IC REMOTE CTRLR WIRED 12-TQFN datasheet.pdf
TVS DIODE 376VWM 602VC AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 100MH 90MA 76 OHM TH datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf