Bel Fuse Inc. SQE48T30012-NGBTG
SQE48T30012-NGBTG picture photo
Mfg. Part Number
SQE48T30012-NGBTG
Brief Description
DC/DC CONVERTER 1.2V 36W
Datasheet Download
SQE48T30012-NGBTG.pdf
Availability of SQE48T30012-NGBTG
QUANTITY
SQE48T30012-NGBTG Order Process
Ship out your order
Specifications of SQE48T30012-NGBTG
Internal Part NumberEIS-SQE48T30012-NGBTG
FamilyDC DC Converters
SeriesSQE48
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 11.2V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts) - Manufacture Series36W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module, 1/8 Brick
Size / Dimension2.30" L x 0.90" W x 0.41" H (58.4mm x 22.8mm x 10.3mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max36W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQE48T30012-NGBTG
Related LinksSQE48T30, SQE48T30012-NGBTG Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SQE48T30012-NGBTG Details Description
Related parts for SQE48T30012-NGBTG
IC ADC DLTASGMA AUD 24BIT 20SSOP datasheet.pdf
IC MPU MPC8XX 80MHZ 357BGA datasheet.pdf
Crystal 26.5971MHz 20ppm 12pF 30 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
RES SMD 5.62K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES 13.7 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CIR BRKR THRMMAG 7A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CABLE TIE STANDARD:NYL BLACK datasheet.pdf
XCEDE 6PVH 6COL LEFT WK datasheet.pdf
BWB SPACER RISER 35 datasheet.pdf
CAP FILM 6800PF 10% 400VDC RDL datasheet.pdf
3,3UF 200V 6,3X11 datasheet.pdf