Bel Fuse Inc. SQE48T50012-NDAKG
SQE48T50012-NDAKG picture photo
Mfg. Part Number
SQE48T50012-NDAKG
Brief Description
DC/DC CONVERTER 1.2V 60W
Datasheet Download
SQE48T50012-NDAKG.pdf
Availability of SQE48T50012-NDAKG
QUANTITY
SQE48T50012-NDAKG Order Process
Ship out your order
Specifications of SQE48T50012-NDAKG
Internal Part NumberEIS-SQE48T50012-NDAKG
FamilyDC DC Converters
SeriesSQE48
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 11.2V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50A
Power (Watts) - Manufacture Series60W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module, 1/8 Brick
Size / Dimension2.30" L x 0.90" W x 0.37" H (58.4mm x 22.8mm x 9.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max60W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQE48T50012-NDAKG
Related LinksSQE48T50, SQE48T50012-NDAKG Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SQE48T50012-NDAKG Details Description
Related parts for SQE48T50012-NDAKG
CONV DC/DC 1.5W SNGL 24V 12V PCB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
CONN HDR 1.25MM 2POS SMD R/A TIN datasheet.pdf
IC TRIPLE PWR DIST SWITCH 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
SHEET POLYESTER 25.4MM SQ 5/PK datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 1W DO204AL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf